Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Surówki i sałatki

Rzodkiewkowa uczta

Rzodkiewka nazywana jest inaczej „królową nowalijek”, czyli młodych warzyw zbieranych wiosną. Jej wysokie wartości odżywcze zostały docenione już przez starożytnych Egipcjan, którzy wykorzystywali ją jako naturalny lek m.in. na dolegliwości trawienne. Rzodkiewka jest bogata w witaminy i minerały. W jej składzie występują witaminy z grupy B, witamina K oraz witaminy o działaniu antyoksydacyjnym, takie jak witamina C i beta karoten (prowitamina witaminy A). Cennym związkiem obecnym w rzodkiewce jest kwas foliowy zaliczany do witamin z grupy B, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego. „Królowa nowalijek” jest źródłem ważnych dla organizmu składników mineralnych – wapnia, magnezu, potasu, fosforu, żelaza, sodu i cynku. Dostarcza również błonnik pokarmowy, który usprawnia działanie przewodu pokarmowego i przeciwdziała zaparciom.

Rzodkiewka należy do warzyw niskokalorycznych – w 100 gramach znajduje się jedynie 16 kcal. Mimo wysokich wartości odżywczych nie może być jedzona przez każdego. Ze względu na dużą zawartość kwasów organicznych i glikozydów warzywo to jest niewskazane dla osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, nieżytem jelit oraz stanem zapalnym wątroby.
Właściwości rzodkiewki znajdują zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości oraz we wspomaganiu funkcjonowania różnych układów ludzkiego organizmu. Warzywo to działa pobudzająco na pracę układu pokarmowego i poprawia apetyt. Posiada właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, dzięki czemu wspomaga funkcjonowanie wątroby oraz usprawnia procesy trawienne, likwidując zgagę i niestrawność. W medycynie naturalnej wykorzystywane jest również jego działanie bakteriobójcze, m.in. do zwalczania mikroorganizmów chorobotwórczych atakujących przewód pokarmowy.
Ze względu na zawartość witaminy C rzodkiewka przyczynia się do wzmocnienia odporności organizmu, dlatego jej jedzenie jest szczególnie zalecane w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę i przeziębienia. W jej składzie występują duże ilości potasu, który odpowiada za regulowanie ciśnienia krwi i tętna, dlatego wskazana jest w żywieniu osób z nadciśnieniem tętniczym. Rzodkiewka wykazuje korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Jej regularne jedzenie skutkuje usprawnieniem procesów poznawczych, takich  jak pamięć, uwaga i koncentracja. Posiada również właściwości kosmetyczne i potocznie nazywana jest „warzywem pięknych włosów”. Jest źródłem siarki, która przyczynia się do wzmocnienia włosów i pobudzenia ich wzrostu. Minerał ten ma również pozytywne działanie na płytkę paznokciową, zapobiegając ich łamaniu i rozdwajaniu się.
Rzodkiewki w postaci surowej posiadają najwyższe wartości odżywcze. Stanowią częsty dodatek do kanapek, sałatek, surówek, a także past jajecznych. Jadalnymi częściami rośliny są nie tylko bulwy, ale również liście, które nierzadko dodaje się do chłodnika z botwiną i do sałatek.
Polecam bardzo prostą, szybką ale jakże smaczną sałatkę z rzodkiewki, szczypiorku i śmietaną.
Przygotowanie:
Rzodkiewki dokładnie umyć, osuszyć a następnie pokroić w plasterki.
Dodać opłukany, osuszony a następnie poszatkowany szczypiorek lub cebulkę zieloną, śmietanę, doprawić solą i pieprzem.

Całość dokładnie wymieszać. Przełożyć do salaterki i podać na stół.
Smacznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ