Żadne inne ciasto nie posiada takich właściwości jakie ma ciasto drożdżowe jest cennym źródłem skrobi, która w organizmie rozkłada się na glukozę – paliwo dla wszystkich komórek. W czerstwym cieście drożdżowym skrobia przekształca się w skrobię oporną, która reguluje trawienie, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, zapobiegając chorobom serca i układu krążenia.
Ciasto drożdżowe zawiera witaminy z grupy B. Są one niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego, poprawiają pamięć, nastrój, koncentrację, łagodzą objawy stresu.
W cieście drożdżowym jest też sporo sodu, potasu, magnezu, wapnia, fosforu, cynku, żelaza, miedzi, manganu. Jeśli ciasto jest odpowiednio przygotowane jest lekkostrawne i mogą je jeść małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i karmiące oraz rekonwalescenci.
Podstawowymi składnikami ciasta drożdżowego są: drożdże, mąka, woda i sól – z nich powstaje pieczywo pszenne. Do delikatniejszych wypieków dodaje się jaja i tłuszcz, który przedłuża trwałość ciasta i wpływa na jego elastyczność. Do chałek, słodkich drożdżówek dodaje się cukier przyspieszający fermentację oraz dodatki smakowo – zapachowe.
Aby zapobiec powstawaniu zakalca mąka musi być sucha, dobrej jakości i najlepiej pszenna. Niestety takich ciast nie mogą jeść osoby chore na celiakię (dieta bezglutenowa).
Tłuszcz dodaje się pod koniec wyrabiania ciasta, małymi porcjami, gdy poprzednia zostanie wchłonięta. Następnie możemy dodać bakalie, aromaty.
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, a gdy ciasto rośnie nie może być przeciągu. Ciasto wyrabiamy do momentu kiedy „odchodzi” od ręki (nie może się kleić) i pozostawiamy do wyrośnięcia na ok. 60-90 minut w temperaturze powyżej 25 stopni. Gdy podwoi swą objętość przebijamy go i pozostawiamy do ponownego wyrośnięcia.
Innym sposobem przygotowania ciasta jest metoda „na zimno”. Wówczas składniki powinny być zimne, a po wyrobieniu wkładamy ciasto do lodówki na ok. 12-14 godzin. Po tym czasie formujemy wypieki i pozostawiamy w cieple do wyrośnięcia. Fermentowanie drożdży na zimno poprawia jakość ciasta.
Następny sposób jest „dwufazowy”. Przy dłuższej fermentacji poprawia się smak i aromat ciasta. Ucieramy drożdże z cukrem, dodajemy ciepłe mleko i kilka łyżek mąki. Mieszamy do momentu uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Odstawiamy na 20-30 minut w ciepłe miejsce. Rozczyn posypujemy mąką – uchroni to go przed wysychaniem. Po tym czasie dodajemy resztę mąki, jaja roztarte z cukrem i solą – wyrabiamy. Gęstość ciasta regulujemy dodając letnie mleko. Pod koniec dodajemy tłuszcz i dalej wyrabiamy. Pozostawiamy w cieple do wyrośnięcia na ok. 30-60 minut. Gdy podwoi objętość, zagniatamy i formujemy wypieki.
Ciasto drożdżowe pieczemy w temperaturze 180 stopni.
Zarówno surowe, jak i upieczone ciasto możemy zamrozić. Po zagnieceniu zawijamy je w folię aluminiową i wkładamy do zamrażarki. Rozmrażamy w temperaturze pokojowej i pozostawiamy do wyrośnięcia. Upieczone wyroby po rozmrożeniu smakują jak świeże.
Do upieczenia puszystego ciasta drożdżowego potrzebujemy:
– 500g mąki pszennej
– 30g świeżych drożdży (lub 8g suszonych)
– 100g masła
– 80g cukru
– 150ml mleka
– 2 jajka + 1 do posmarowania ciasta
– szczypta soli
– cukier waniliowy
Mąkę przesiewamy do miski, na środku robimy wgłębienie i wlewamy ciepłe mleko, trochę cukru i drożdże. Lekko mieszamy z mąką ( brzegi mąki mają być suche) i odstawiamy do rośnięcia. Gdy rozczyn wyrósł, wbijamy 2 jajka, wsypujemy resztę cukru i roztopione masło. Ciasto wyrabiamy ręcznie lub mikserem. Wyrabiamy do momentu aż będzie się odrywać od rąk lub odchodzić od brzegów miksera. Ponownie przykrywamy ściereczką i zostawiamy na ok. 60-90 minut lub wstawiamy do piekarnika z funkcją „wyrastanie ciasta”. Gdy podwoi swoją objętość jeszcze raz chwilę zagniatamy i dzielimy ciasto na dwanaście równych części. Formujemy kulki i układamy do formy z małymi odstępami. Zostawiamy do wyrośnięcia na ok 30 minut a następnie lekko smarujemy rozkłóconym jajkiem. Pieczemy 30 minut w temperaturze 180 stopni. Po wyjęciu posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego.