Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Ciasta

Najlepszy sernik Krakowski

Tradycyjny polski sernik krakowski na kruchym spodzie i z kratką na wierzchu obsypaną cukrem pudrem lub oblaną lukrem cytrynowym. Masa serowa jest zbita i gęsta z dużą ilością bakalii. Kruche ciasto koniecznie na spodzie i na wierzchu sernika w postaci kratki. Sernik długo zachowuje świeżość, nie ma potrzeby przechowywać go w lodówce, wystarczy chłodne miejsce. W smaku przepyszny prawdziwy sernik, jaki piekło się kiedyś, z podstawowych składników (twaróg, masło, cukier, mąka ziemniaczana i jajka), bez dodatkowych składników (np. śmietana kremówka, czy serek mascarpone). Ciasto jest miękkie i delikatne, a masa serowa zbita, a jednocześnie miękka i puszysta. Gorąco polecam!
Ciasto:
– 250g margaryny
– 350g mąki
– 150g cukru
– 3 żółtka
– 1 łyżka śmietany 18%
Masa serowa:
– 1 kg twaróg sernikowy
– 150g margaryna
– 230g cukru pudru
– 5 jajek
– 1 cukier wanilinowy
– 3 łyżki mąki ziemniaczanej
– 50g rodzynek
– 1 żółtko do posmarowania kratki
Dodatkowo: cukier puder

Z podanych składników na ciasto kruche zagnieść jednolite ciasto. Owinąć w folię spożywczą i wstawić na 30 minut do lodówki. Formę okrągłą o średnicy 26cm lub prostokątną o wymiarach ok. 35x 24 cm wysmarować margaryną. Ciasto rozwałkować bardzo cienko i ułożyć w formie. Resztę ciasta wstawić ponownie do lodówki. Ciasto w formie nakłuć widelcem. Ciasto podpiec w nagrzanym piekarniku ok. 15 minut w temperaturze 180°C.
W tym czasie przygotować masę serową.
Twaróg połączyć z margaryną (margaryna musi być miękka) i mąką. Oddzielić żółtka od białek.
Żółtka utrzeć z cukrem pudrem i waniliowym na jasną masę. Zmniejszyć obroty miksera i dodać stopniowo wymieszany z margaryną ser.
Białka ubić na sztywną pianę. Delikatnie wmieszać do masy razem z rodzynkami.
Masę serową wylać na podpieczony spód ciasta.
Odłożoną 1/3 część ciasta rozwałkować cienko i przy pomocy radełka pociąć na paski o szerokości 0,5- 1 cm. Paski ułożyć na masie serowej, tworząc kratkę. Kratkę posmarować rozkłóconym żółtkiem.
Piec ok. 60 minut w temperaturze 180°C. Wyłączyć piekarnik i studzić sernik przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Gotowy sernik odstawić do schłodzenia. Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.
Można zastosować zamiast cukru lukier.
Aby zrobić dobry lukier potrzebujemy:
– sok z połowy cytryny
– ok. 5 kopiastych łyżek cukru pudru
Sok z cytryny wymieszać dokładnie z cukrem pudrem na gładką masę. Gdy lukier jest za rzadki, dodać więcej cukru pudru. Lukrem posmarować sernik. Pozostawić, aż lukier zastygnie.

Smacznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ