Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Ciasta

Wiosenny tort

Tort – bogato zdobione ciasto deserowe, najczęściej biszkoptowe, przekładane masą.
Ojczyzną tortów najprawdopodobniej są Włochy. W Polsce pojawiły się po raz pierwszy na dworze królowej Bony.
W Polsce upowszechnił się zwyczaj pieczenia tortu na specjalne okazje, jak urodziny, wesele. Bardzo podobne ciasta np. w języku angielskim nie są nazywane tortami (torte), a ciastami (birthday cake, wedding cake).
Tajemnica tortu tkwi w różnorodności jego wykonania. Nie ma tu żadnej reguły, jest natomiast szerokie pole do popisu cukiernika.
Ciasto
Ciasto może być biszkoptowe, biszkoptowo-tłuszczowe, kruche, w tym także smakowe (czekoladowe, kakaowe, makowe, keksowe). Blaty ciasta często nasącza się ponczami lub lekkimi syropami z dodatkiem alkoholi lub aromatów – waniliowym, pomarańczowym itp.
Popularne są także torty bezowe.
Przełożenie
Masa również bywa różna. Począwszy od najprostszego dżemu czy konfitury poprzez bitą śmietanę, specjalne kremy i masy, np. maślane, owocowe, sernikowe, marcepanowe, grylażowe.
Wykończenie
Wierzch tortu powleka się resztą masy, lukrem lub masą cukrową, ewentualnie oblewa polewą.
Jako elementy dekoracyjne wykorzystuje się posypki, czekoladowe listki, cukrowe róże i figurki z cukru lub marcepanu, galaretki, kawowe ziarna, bakalie, krokant, owoce świeże lub kandyzowane, wiśnie maraschino, masy fantazyjnie przeciskane przez rękaw cukierniczy itp.
Kształt
Tort najczęściej jest okrągły (okrągłą formę do pieczenia nazywa się tortownicą). Na okazje takie jak Dzień Matki, Walentynki często wybiera się kształt serca. Generalnie kształt i wygląd tortu zależy od fantazji cukiernika.
Torty piętrowe, czyli pionowe konstrukcje złożone z kilku tortów, najczęściej pieczone są na duże przyjęcia, jak np. na wesela.
Dziś prezentuję tort wiosenny, biszkopt mam ze starego zeszytu mamy, zawsze się udaje.
Biszkopt:
– 6 jajek
– 1 szklanka cukru
– 1,5 szklanki mąki
– 6 łyżek oleju
– 1 łyżka octu
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem „Russel”
– 250g masła
– 250g margaryny
– 150g cukru pudru
– 2-3 jajka
Dodatkowo
– 2 łyżki ciemnego kakao
– dżem z czarnej porzeczki
– poncz z dodatkiem rumu
Białka ubić na sztywno, następnie dodawać po łyżce cukier cały czas dokładnie ubijając. Wciąż miksując dodawać stopniowo żółtka. Ubijać jeszcze przez około 5-10 minut aż piana będzie bardzo puszysta i gęsta. Dodać olej i ocet a następnie przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Dokładnie wymieszać, przelać do formy wysmarowanej masłem lub margaryną i obsypanej bułką tartą. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 45-50 minut.
Przygotowujemy krem.
Jajka wymieszać z cukrem i ubijać na parze aż masa zgęstnieje. Następnie przestudzić ciągle mieszając. Masło i margarynę ucieramy mikserem, ciągle ucierając dodajemy po łyżce masy jajecznej aż do wyczerpania. Masy jajecznej nie wolno wlewać dużo na raz, gdyż może się zważyć. Jedną trzecią masy odkładamy. Do reszty dodajemy 2 łyżki kakao – otrzymamy masę kakaową.
Biszkopt kroimy na trzy krążki. Pierwszy krążek skrapiamy ponczem, kładziemy część masy kakaowej i przykrywamy drugim krążkiem. Tak jak pierwszy, drugi krążek również skrapiamy ponczem i rozsmarowujemy dżem z czarnej porzeczki, przykrywamy trzecim krążkiem. Górę tortu nasączamy ponczem i smarujemy bardzo cienko masą kakaową, a na nią nanosimy białą masę. Delikatnie końcówką widelca od środka robimy dookoła spiralę aż do brzegu ciasta.

 

Boki za pomocą rękawa cukierniczego i tylki dekorujemy na kształt kory drzewa. Ubieramy listkami, można dodać zwierzątka i grzybki z masy cukrowej.

Smacznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ