Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Ciasta Deser Przepisy

Ciasto drożdżowe

Placek drożdżowy to jeden z najsmaczniejszych deserów, jakie możesz stworzyć dla siebie i rodziny! Wysokie, puszyste ciasto drożdżowe jest miękkie i delikatne. Przygotowując szybki placek drożdżowy, możesz wykorzystać różne owoce sezonowe. Polecam zwłaszcza owoce kwaśne, takie jak agrest, porzeczki czarne i czerwone lub rabarbar.
Składniki:
– mleko – 300 ml
– świeże drożdże – 42 g
– cukier – 200 g
– mąka – 600 g
– masło – 150 g
– jaja, rozmiar L – 3 szt.
– sól – 1 szczypta
– blacha lub forma do babki (o średnicy 22 cm)
Przygotuj rozczyn
Podgrzej 200 ml mleka, tak aby ciecz miała mniej więcej temperaturę ciała. Drożdże pokrusz i rozpuść w 1 łyżce cukru. Mleko łączymy z rozpuszczonymi drożdżami. Pozostaw pod przykryciem do wyrośnięcia na 15 minut.
Zagniatamy ciasto
Pozostały cukier, mąkę, sól i masło w kawałkach wymieszaj w misce. Dodaj wyrośnięte drożdże i jajka. Wszystkie składniki zagnieć na gładkie ciasto. Miskę przykryj czystą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 1 godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętość.
Ciasto ponownie krótko zagniatamy, przekładamy do przygotowanej formy, ponownie odstawiamy do wyrośnięcia aż podwoi swoją objętość.
Pieczemy w temperaturze 170°C przez około 40 minut.

Smacznego

Wskazówki i informacje
Drożdże to rodzaj jednokomórkowych grzybów, które w określonych warunkach (m.in. w cieple) metabolizują cukier. Dochodzi przy tym do fermentacji, która powoduje, że ciasto wyrasta. Wyrastanie jest pożądane, ponieważ zapewnia puszystą strukturę wypieku.

Ponieważ drożdże obumierają w temperaturze powyżej 45°C, ważne jest, aby płyn (np. mleko), który wykorzystamy do ich rozpuszczenia, podgrzać do temperatury ciała. Jeśli przez nieuwagę podgrzejemy go zbyt mocno, musimy go nieco ostudzić przed dodaniem drożdży. Ponieważ drożdże najlepiej wyrastają w cieple, zadbajmy o to, aby składniki takie jak masło i jaja miały temperaturę pokojową. Dzięki temu nie doprowadzimy do ochłodzenia ciasta.

Ciasto pozostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym, ale niezbyt gorącym miejscu. Podczas wyrastania ciasto nie powinno stać w przeciągu. Nie zostawiajmy go przy otwartym oknie, ponieważ może to osłabić efekt wyrastania.

Aktywność drożdży możemy zaobserwować już podczas rozpuszczania ich w ciepłym mleku: ulega ono lekkiemu spienieniu na powierzchni, a czasem wyraźnie wyrasta. Dlatego ważne jest, by dobrać odpowiednio duże naczynie do rozczynu drożdżowego oraz do wyrastania ciasta, aby jego zawartość się nie przelała.

Jeśli ciasto po określonym czasie nie wyrośnie zbyt mocno, może to oznaczać, że składniki lub miejsce, w którym stało, były zbyt chłodne. W takim przypadku ciasto pozostawiamy do dalszego wyrośnięcia, do momentu, aż uzyska oczekiwaną objętość. Większość słodkich ciast drożdżowych wyrastając, podwaja swoją objętość.

Ciasto drożdżowe przygotowane wg podstawowego przepisu jest maślane i miękkie, dzięki czemu idealnie nadaje się do pieczenia ciast w formach lub na blasze. Ciasto drożdżowe formowane w chałki czy wieńce wielkanocne, podobnie jak ciasto chlebowe, zawiera mniej tłuszczu (i często mniej cukru), dzięki czemu wspaniale się je ugniata i formuje, a po upieczeniu ma mniej wyrośniętą strukturę, która przypomina chleb.

Podczas gdy ciasta chlebowe musimy długo zagniatać ręcznie, aby uzyskać pożądaną, gładką strukturę, tak w przypadku ciast na wypieki, drożdże wraz ze składnikami wystarczy zagniatać do momentu, aż będą dokładnie połączone. Ze względu na wilgotną, lekko lepką strukturę ciasto drożdżowe najlepiej wyrabia się mikserem ręcznym z użyciem haka do ciasta lub w robocie kuchennym – w przypadku wyrabiania ciasta ręcznie na blacie kuchennym musielibyśmy dodać dużo więcej mąki, co w efekcie spowodowałoby, że produkt końcowy byłby suchy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ