Zapraszam na puszysty pszenno-żytni chleb na zakwasie. Jest bardzo prosty w przygotowaniu. Odkąd spróbowałam na zakwasie, nie praktykuję na drożdżach. To naprawdę podstawowy przepis, a z jego upieczeniem poradzicie sobie nawet wtedy, gdy dopiero zaczynacie przygodę z pieczeniem domowego chleba na zakwasie. Mój chleb powinien posmakować również tym, którzy nie przepadają za pieczywem na zakwasie. Przepis na zakwas znajdziesz tu.
Zaczyn:
– 2 łyżki zakwasu na chleb
– szklanka mąki chlebowej żytniej 720
– wody tyle, aby ciasto stało się budyniowate
Ciasto na chleb:
– 1 szk. mąki pszennej typ 500
– 1 szk. mąki chlebowej pszennej typ 700
– 1 szk. mąki orkiszowej typ 700
– 300ml wody
– łyżka soli
– łyżka oleju
– foremka na chleb wyłożona papierem do pieczenia
Przygotuj zaczyn:
Zakwas wymieszaj z mąką, dodaj tyle wody aby ciasto miało konsystencję budyniu. Odstaw w ciepłe miejsce na 2-3 godziny.
Do misy miksera wsyp mąkę pszenną, chlebową, orkiszową i sól. Dodaj wyrośnięty zaczyn, mieszaj na wolnych obrotach, dolewaj po trochu wodę, wlej olej. Zwiększ obroty i miksuj 5-6 minut. Ciasto wyłóż do foremki, przykryj folią w której zrób małe nacięcie nożem i odstaw w ciepłe miejsce na 6 do 10 godzin.
Gdy chleb urośnie, włóż do piekarnika nagrzanego do 220 stopni, piecz 10 minut, po tym czasie zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz jeszcze przez 40 minut.
Dobrze jest wstawić do piekarnika pojemnik z wodą podczas pieczenia chleba – niektóre piekarniki mają już opcję pieczenia chleba.
Chleb przygotowuję na noc, rano włączam piekarnik z opcją pieczenia chleba i za godzinkę mam świeżutki chleb.
Do ciasta można dodawać nasiona słonecznika, dyni czy innych nasion według upodobania.
Aby uzyskać błyszczącą chrupiącą skórkę wystarczy trochę mąki ziemniaczanej rozmieszać z wodą i pod koniec pieczenia, posmarować górę chleba za pomocą pędzelka.
Smacznego.
Fajerki i smak
Natura i Fajerki czyni smak wielki …..