Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Przystawka, przekąska

Różyczki i maki – Przekąski z ciasta francuskiego

Przekąski są ważnym elementem każdego świątecznego stołu. Jednak to właśnie na nich często nie ma już siły ani czasu, gdy cały dzień spędzono już na przygotowywaniu głównych potraw.
Abyś nie zastanawiał się, zebraliśmy dla ciebie 4 bardzo prostych przepisów na przekąski, z których każdy wymaga nie więcej niż pięciu podstawowych składników. Jeżeli nie chcecie tracić cennego czasu na pieczenie foremek z ciasta francuskiego w piekarniku, kupcie je po prostu w sklepie.
Przygotujcie:
– foremki z ciasta francuskiego
– wędzony łosoś
– salami
– ser żółty
– serek śmietankowy kanapkowy + czosnek
Dodatki:
czarnuszka, papryka słodka mielona, salami, oliwki
Czosnek przeciskamy przez praskę, mieszamy z serkiem kanapkowym. Foremki moczymy kantem w serku a następnie kilka moczymy w czarnuszce, kilka w papryce słodkiej, kilka w sezamie. Po napełnieniu rękawa cukierniczego serkiem, wyciskamy do każdej foremki.
Łososia kroimy na paseczki i rolujemy, wkładamy do foremki z czarnuszką, ozdabiamy natką pietruszki.
Salami kroimy na pół, układamy po trzy połówki jedna za drugą, rolujemy, wkładamy do foremki z sezamem, ozdabiamy listkiem pietruszki.
Z plastra sera żółtego wycinamy kółka, każde należy przekroić na pół. Trzy połówki układamy jedną za drugą i rolujemy. Układamy na foremki z papryką.
Z łososia wędzonego wycinamy kółka. Lekko wciskamy do foremki, na górę układamy kawałek oliwki, ozdabiamy listkiem pietruszki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ