Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Egzotyczne owoce

Granadilla

Pochodzenie: środkowy Meksyk i Ameryka Środkowa, ale uprawiane także na zachodzie Ameryki Południowej.
Ma wiele składników odżywczych oraz jest smaczna i orzeźwiająca.
Męczennica języczkowata (łac. passiflora ligularis) jest uprawiana ze względu na jej pyszne, soczyste owoce. Owoce są pomarańczowe z twardą skórą. Wewnętrzna część owoców jest wypełniona żółto-pomarańczową, galaretowatą masą, która jest bardzo aromatyczna i smaczna. Owoce dojrzewają 2 x w roku. Kwiaty tej męczennicy są koloru kremowego i liście są języczkowatego kształtu.
Granadilla jest bogata w składniki odżywcze m.in. w witaminy A, C, K oraz wapń, fosfor i żelazo. Polecana jest kobietom w ciąży i małym dzieciom. W 100 g owocu jest 94 kcal.
Wartość zdrowotna: łagodzi nadkwasotę i wrzody żołądka, stymuluje trawienie.

Granadilla w kuchni
Owoce granadilli są okrągłe o barwie żółtej lub pomarańczowej o średnicy do 12 cm. Miąższ jest jadalny. Najlepiej zjeść go łyżeczką. Jadalne także są nasiona o słodkim, aromatycznym smaku. Smak granadilli przypomina nieco agrest, jest lekko kwaskowy. Z miąższu przygotowywane są także przetwory, lody, soki, dżemy i koktajle oraz nadzienie do mięs.
Skórkę z granadilli można przygotować do przygotowania deserów i nadziewać ją bitą śmietaną lub owocami.
Aby wybrać najlepszą granadille należy wybierać owoc o lekko wysuszonej skórce. Dojrzały owoc jest pomarańczowy lub pomarańczowo-czerwony, a jego skórka łatwo pęka pod naciskiem palców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ