Gotowanie kapusty to nieodzowny element każdej uroczystości, świąt, można powiedzieć taka nasza tradycja narodowa.
Święta to okres gdzie starsi przypominają sobie smaki dzieciństwa, młodsi uczą się podtrzymywać tradycje. Spośród wielu potraw na naszych stołach, nie może zabraknąć kapusty z grzybami i fasolą. Większość osób robi kapustę z grochem, u mnie w domu jest tradycja kapusty z fasolą. Uwielbiam te zapachy kapusty przeplatające się z pieczonym ciastem, chlebem, do tego ciepło płynące z kominka i spokojna, miła atmosfera. Podzielę się z Wami moim przepisem na kapustę z grzybami i fasolą. Przyznam się że ja za każdym razem kiedy gotuję robię to „na oko”, zawsze wychodzi wyśmienita. Dla Was postaram się uściślić składniki.
Składniki:
– 1,5 kg kapusty kiszonej
– 30 dkg suszonych grzybów
– 20 dkg fasoli Jaś
– mała garść rodzynek
– kilka śliwek wędzonych
– 4 ziela angielskie
– 2 liście laurowe
– 2 cebule
– sól i pieprz do smaku
– 2-3 łyżki oleju
Grzyby i fasolę zalać wodą w osobnych garnkach na noc. Kapustę, jeżeli jest za kwaśna można przepłukać. Do kapusty wlać 2 szklanki wody i ugotować do miękkości, dorzucając ziele angielskie i liście laurowe. Grzyby gotujemy w lekko osolonej wodzie 15 minut, wyławiamy do sitka, wody nie wylewamy – będzie nam potrzebna.
Fasolę z dodatkiem soli gotujemy na małym ogniu 1 godzinę, jeżeli jest twarda – przedłużamy gotowanie.
Grzyby kroimy na mniejsze kawałki i dodajemy do kapusty.
Śliwki kroimy na mniejsze kawałki, dorzucamy do kapusty razem z rodzynkami, dolewamy wody po ugotowanych grzybach. Wszystko razem wymieszać i gotować ok. 15 minut.
Cebulę pokrojoną w kostkę zeszklić na tłuszczu, razem z fasolą dodać do kapusty. Gotować jeszcze 15 minut, pilnować aby nie przypaliła się. Pod koniec doprawić do smaku solą i pieprzem. Bardzo smaczna jest odgrzewana.
Smacznego.
Fajerki i smak
Natura i Fajerki czyni smak wielki …..