Brak słońca, późna jesień i organizm domaga się witaminy D. „Chodzą” za nami ryby, mamy smaka na różne potrawy z ryb. Wartym polecenia jest właśnie śledź.
Śledź to swoisty fenomen wśród ryb. Bogactwo minerałów, białka, ale przede wszystkim tłuszczów, które w ogóle nie tuczą.
Śledzie – bez nich nie wyobrażamy sobie choćby świąt Bożego Narodzenia czy np. Środy Popielcowej. Doskonałe na przystawkę i wdzięczne do przyrządzenia. Okazuje się, że oprócz walorów smakowych śledzie są także bardzo zdrowe i niestety niedoceniane.
Śledzie to przede wszystkim doskonałe uzupełnienie naszej diety, choćby ze względu na łatwą dostępność, a także niezwykle bogatą ofertę przyrządzenia tychże. Najbardziej popularne są płaty śledziowe, które przyrządzamy w oleju z cebulką.
Śledzie nie znają metryki. W równym stopniu możemy je z powodzeniem polecać zarówno dzieciom, jak i seniorom. W przypadku dzieci z reguły – przynajmniej na początku – nie są zbyt chętnie jedzone. Warto zatem pokusić się o jakiś sposób przemycenia naszym pociechom wspaniałego źródła witaminy A i D oraz słynnych kwasów omega 3, które wpływają nie tylko na przemianę materii, ale także na pamięć i koncentrację.
Dziś zrobimy „śledzik Ryszarda” krok po kroku, jest niesamowicie smaczny, dlatego zróbcie go więcej. Taki śledzik zapakowany w słoiki, przechowywany w lodówce możemy trzymać do miesiąca.
Składniki:
– 5 płaty śledziowe
– 2 cebule szalotki
– 5 średnich pieczarek
– 3 grzybki suszone
– suszone pomidory (garść)
– łyżeczka majeranku
– łyżeczka papryki słodkiej
– pieprz prawdziwy i cayenne do smaku
– 5 łyżek oleju
Śledzie moczymy w wodzie lub mleku aby pozbyć się nadmiaru soli. W trakcie moczenia sprawdzajmy na słoność, czasami zdarza się za mocno wymoczyć. Wymoczone wyjąć i osączyć.
Do szklanki wkładamy pokruszone grzybki suszone i suszone pomidory (drobne), zalewamy wrzątkiem do wysokości 1/3 wysokości szklanki, przykrywamy spodeczkiem.
Cebulę obieramy i kroimy w talarki. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojoną cebulkę, lekko szklimy. Wyciągamy cebulkę na talerz, na pozostałym tłuszczu podsmażamy pieczarki pokrojone w ćwiartki. Pod koniec lekko solimy, smażymy do lekkiego zrumienienia.
Wykładamy pieczarki, na patelnię wlewamy moczone pomidory z grzybami i chwilę smażymy (2-3 minuty).
Śledzie pokroić w paseczki ok. 1,5cm. Przekładamy do miski, dodajemy podsmażoną cebulę, pieczarki, pomidory z grzybami, majeranek, paprykę, pieprz do smaku. Wszystko dokładnie ale delikatnie mieszamy. Przekładamy do słoików. Przechowujemy w lodówce.
Smacznego.
Fajerki i smak
Natura i Fajerki czyni smak wielki …..