Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Danie rybne

Wędzona flądra

Flądry to ryby bardzo doceniane w kuchni. Ich wyjątkowość znajduje uznanie wśród smakoszy na całym świecie. Ryby te wyróżnia przede wszystkim asymetrycznym, spłaszczony kształt. Z reguły mierzą one powyżej 30 centymetrów. Zdarzają się jednak także okazy giganty, które osiągają ponad 70 centymetrów.
Flądry to często spotykane ryby w Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Z tej przyczyny w naszych polskich kurortach jest to bardzo popularny przysmak. Niestety z roku na rok liczba ryb w Bałtyku spada, przez co gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.
Mięso flądry jest bardzo soczyste delikatne. Ma ono charakterystyczny maślany smak. Co bardzo istotne, jest to przysmak nisko kaloryczny. 100 g takiego dania to około 80 kcal. Ważnym atutem flądry jest także niska ilość cholesterolu.
Flądry cieszą się ogromną popularnością wśród smakoszy ryb. Przyczyną jest nie tylko ich smak, ale także liczne cenne właściwości. To przede wszystkim źródło witaminy B12, selenu, fosforu i kwasów tłuszczowych omega-3. Poza tym ma ona małą zdolność kumulacji związków rtęci. Warto także wspomnieć, że 100 gram takiego dania zapewnia nam już połowę dziennego zapotrzebowania organizmu na białko.
Dlatego warto sięgać po flądry, dziś zajmiemy się wędzeniem.
Ryby można wędzić podobnie jak mięso zwierząt ciepłokrwistych na zimno i na ciepło. Można je wędzić w całości, w płatach, dzwonkach lub metodą litewską, czyli patroszone i rozcinane od karku. Ryba jest wtedy w kształcie płata, połączonego powłokami brzusznymi. Ryby wieszamy na specjalnych hakach, wkręcanych wokół kręgosłupa lub na siatkach, a małe rybki na specjalnych kijach z wbitymi z obu stron gwoździkami.
Ryby do wędzenia nie muszą być skrobane. Wystarczy usunąć śluz i wypatroszyć. Można wyciąć skrzela, aby nie spływała z nich krew.
Do wędzenia używamy drewna bukowego lub olchowego. Buk nadaje ładnej złotej barwy dla ryb. Dobrze też mieć zrębki drewna w celu wytworzenia gęstszego dymu.
Potrzebujemy:
– 2 flądry
– sól ( 10g na kilogram ryby)
Ryby umyć, osuszyć i natrzeć solą. Pozostawić na noc w lodówce.
Następnego dnia lekko wycieramy z soli i zawieszamy na hakach do obsuszenia. Wędzimy na ciepło.
W wędzarni stabilizujemy temperaturę na poziomie ok. 50-60 stopni przy dużym przepływie powietrza i minimalnej ilości dymu. Wieszamy ryby i osuszamy je ok. 0,5 -1h, w zależności od grubości ryb. Gdy skóra ryby stanie się sucha, zamykamy drzwiczki i wędzimy ok. 3 godzin.


Uwaga:
Trzeba uważać, aby nie przesuszyć ryb nadmierną temperaturą i czasem!
Smacznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ