Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Zupy

Chłodnik wiejski

Chłodnik – zupa podawana na zimno, najczęściej poniżej temperatury pokojowej. Podręcznikowo schłodzona do temperatury poniżej 14°C. Często przygotowywana ze zmiksowanych bądź poszatkowanych warzyw lub owoców. Najlepsza zupa na parne, gorące lato, cudownie chłodzi i znakomicie orzeźwia w największe upały.
– kilka świeżych ogórków
– kefir
– śmietana 12%
– czosnek
– sól i pieprz
– kilka łyżek posiekanego kopru
– ziemniaki z wody lub puree
Przygotowanie:
Ogórki dokładnie umyć, wyszorować szczotką, obciąć końce, a następnie zetrzeć na tarce wraz ze skórką na grubych oczkach.
Ząbek czosnku rozgnieść w prasce i dodać do ogórków, doprawić solą, odstawić na minimum pół godziny. Chłodzić w lodówce. Następnie dodać kefir, śmietanę, koper i doprawić pieprzem i ew. solą.
Chłodzić w lodówce przed podaniem.
Podawać z ziemniakami puree z koperkiem. Smacznego

Chłodnik to tradycyjna polska zupa spożywana na zimno. Jej odmiany znane są także w innych europejskich krajach. Hiszpanie przepadają za gazpacho, a mieszkańcy Bałkanów za taratorem. Na polskich stołach gości przede wszystkim chłodnik litewski, szczególnie w upalne letnie dni. Zgodnie z tradycyjnym przepisem przygotowuje się go na bazie botwinki, ale nie jest to jedyna odmiana chłodnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ