Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Domowe wyroby Przetwory

Kiszone ogórki Marysi

Sezon ogórkowy trwa więc warto zrobić zapasy na zimę. Najbardziej zdrowe domowe kiszenie ogórków jest bez zastosowania syntetycznych konserwantów. Spożywanie ogórków kiszonych pozwala ustabilizować mikroflorę przewodu pokarmowego i uzupełnić niedobór mikroelementów. Najlepiej aby ogórki przeznaczone do kiszenia pochodziły z plantacji umiarkowanie nawożonych nawozami azotowymi, ponieważ w uprawianych roślinach powodują one wzrost zawartości białka. Narusza to równowagę między zawartością cukrów niezbędnych do wytworzenia kwasu mlekowego a zawartością białka które ma właściwości buforujące, co znacznie utrudnia prawidłowe zakiszanie bez syntetycznych dodatków. Wysoka zawartość azotanów jest również szkodliwa dla zdrowia szczególnie dzieci, osób starszych czy chorujących na anemię
Dodanie do zakiszanych ogórków czosnku, chrzanu, liści wiśni, gorczycy czy kopru, nie tylko nadaje ogórkom oryginalny smak, ale ułatwia prawidłowy przebieg fermentacji. Rośliny te posiadają właściwości bakteriobójcze czy bakteriostatyczne. Szczególnie znany z takiego działania jest czosnek i chrzan.
Najważniejszy składnik to ogórki.
Ogórki powinny być twarde, świeże i jędrne. Najlepiej także wybierać ogórki proste, bo takie najłatwiej układać w słoikach. Nie mogą mieć żadnych widocznych uszkodzeń i skaz.
– 1 kg drobnych ogórków gruntowych, mniej więcej równej wielkości
– baldachy kopru
– parę ząbków czosnku (mogą być nieobrane)
– kilka liści wiśni lub czarnej porzeczki, dębu ew. liść winogron
– obrany korzeń chrzanu
– liście chrzanu
– ew. ziarna gorczycy (w końcowej fazie zbiorów ogórków nie dodaję gorczycy)
Solanka:
1 łyżka soli ( niejodowana) na litr wody
Sposób przygotowania:
Ogórki myjemy, zostawiamy na pół godziny w zimnej wodzie. Na dno wyparzonego słoja (4 litry) dajemy przekrojone ząbki czosnku (cała główka) nieobranego, 1-2 baldachy kopru, przecięty wzdłuż na pół kawałek chrzanu, liście chrzanu. Ogórki układamy ciasno w wyparzonych słojach, na górę ogórków daję jeszcze raz pokrojony nieobierany czosnek, baldach kopru i liście wiśni(3-4szt.).
Do kiszenia używam wody źródlanej (może być ze sklepu – nie ma chloru)
Mieszamy wodę z solą, zimną solanką zalewamy ogórki – muszą być całe przykryte. Zakręcamy wyparzonymi wieczkami, ale niezbyt mocno i pozostawiamy na 2-3 dni. W tym czasie może spod wieczek wypływać piana, warto więc trzymać słoiki np. na tacy, żeby nie trzeba było sprzątać spiżarni. Kiedy ogórki są już wstępnie zakwaszone, dokręcamy mocno wieczka i ustawiamy słoje w chłodnym miejscu.
Smacznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ