Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Ciasta

Wuzetka

Wuzetka to klasyczny wypiek, znany niemal w całej Polsce, jednak powstał on w wyniku konkursu na ciastko warszawskie, które miało stać się symbolem tego miasta. Jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od trasy W-Z, przy której było ono kiedyś sprzedawane, jest jednak kilka innych teorii na ten temat. Najważniejsze jest to, że wuzetka jest smaczna i prosta w przygotowaniu, idealnie sprawdza się więc na wiele okazji. Dzięki ozdobie z bitej śmietany dobrze prezentuje się na talerzach, apetycznie wygląda też czarno-biały kontrast ciasta i kremu.
Ciasto W-Z, czyli wuzetka to chyba jedno z najbardziej znanych i lubianych ciast z kremem. Wuzetka to delikatny i puszysty ciemny biszkopt przełożony grubą warstwą śmietany kremówki, wierzch oblany dość sporą warstwą polewy czekoladowej, a na samym wierzchu obowiązkowo charakterystyczny dla tego ciasta – kleks z bitej śmietany. Ciasto jest słodkie, ale przepyszne, a dla przełamania słodyczy dolny biszkopt możemy posmarować powidłami śliwkowymi. Ciasta wychodzi dość sporo, do tego jest bardzo podzielne i ładnie się prezentuje, dlatego doskonale sprawdzi się na rodzinnych przyjęciach. Ciasto pyszne, idealne na deser do kawy, wygląda bardzo apetycznie i zaspokoi apetyt nie jednego łasucha:) polecam…
Biszkopt z kakao
– 6 jajek
– 1 szklanka cukru
– 1 szklanka mąki pszennej
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 2,5 łyżki kakao
Bita śmietana
– 80 dag śmietany kremówki 36%, schłodzonej
– 1/4 szklanki cukru pudru
– 3 łyżeczki żelatyny
Do nasączania
– 1/3 szklanki zaparzonej herbaty
– 1 łyżka cukru pudru
– około 4-5 łyżek wódki lub spirytusu
Glazura:
– 250ml śmietanki kremówki 30% lub 36%
– 200g gorzkiej czekolady lub mlecznej
– 50g masła
Dodatkowo: 4-5 łyżki powideł śliwkowych lub dżemu wiśniowego, dobrze jak będzie kwaskowaty
Biszkopt z kakao:
Prostokątną foremkę 25×35 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i dalej ubijać. Dodać żółtka i nadal ubijać. Następnie dodać przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Całość delikatnie wymieszać. Przelać do przygotowanej formy. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 180 stopni C i piec około 25 – 30 minut (max 30 minut). Po upieczeniu biszkopt od razu wyjąć z piekarnika.
Wyjąć z formy, lekko wyjmując (aby nie opadł), np. na deskę wyłożoną papierem do pieczenia, a następnie odwrócić. Biszkopt może też poleżeć do góry nogami przez kilka minut. Całkowicie ostudzić i dopiero przekroić na 2 części. Jedną część wkładamy z powrotem do blaszki. Składniki do nasączenia wymieszać i połową ponczu skropić biszkopt w blaszce, następnie posmarować go 4-5 łyżkami dżemu lub powidłami.
Przygotowujemy krem:
Żelatynę wsypać do garnuszka, dodać 4 łyżki letniej wody i wymieszać, odstawić na 15 minut. Następnie dolać 4 łyżki gorącej wody, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny i odstawić do wystudzenia.
Śmietanę kremówkę (dobrze schłodzoną) ubijać mikserem na najwyższych obrotach, pod koniec ubijania (gdy śmietana zacznie gęstnieć) stopniowo dodawać cukier puder. Ubitą na sztywno śmietanę połączyć z żelatyną. Najlepiej kilka łyżek ubitej śmietany dodać do żelatyny i wymieszać (czyli zaprawić żelatynę). Następnie dodać do śmietany i całość zmiksować.
Na dolny nasączony biszkopt (ewentualnie z powidłami) wyłożyć śmietanę (zostawiając ok. 1/3 szklanki na dekorację), wyrównać, przykryć delikatnie drugim biszkoptem i nasączyć go delikatnie ponczem. Ciasto wstawić do lodówki do schłodzenia, na czas przygotowywania polewy czekoladowej.
Przepis na glazurę:
Do rondelka z grubym dnem wlać śmietankę, dodać połamaną czekoladę i masło. Podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając, aż masa stanie się jednolita (nie gotować!). Zdjąć z ognia i polewę odstawić na 10 minut do przestygnięcia. Następnie polać nią wierzch ciasta, blaszkę wstawić do lodówki na około 3-4 godziny, najlepiej na całą noc. Następnie udekorować kleksami bitej śmietany. Przechowywać w lodówce. Podawać najlepiej następnego dnia. Kroić na kwadraty. Smacznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ