Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Danie rybne Przystawka, przekąska

Krewetki białe (Vannamei) wędzone

Krewetki są doskonałym źródłem wysokowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, którego zawartość w 100 g produktu wynosi aż 18,1 g. Jednocześnie mają niską zawartość tłuszczu (0,8 g na 100 g mięsa) i są lekkostrawne. Ich niska kaloryczność jest kolejnym powodem, dla którego warto włączyć je do diety – w 100 gramach produktu jest zaledwie 86 kcal.
Skorupiaki zawierają witaminy z grupy B – kobalaminę (wit. B12), odpowiedzialną za produkcję czerwonych krwinek, niacynę (wit. B3), która reguluje pracę układu nerwowego i metabolizm. Znajdziemy w nich również jod, wapń, selen, fluor oraz – w mniejszych ilościach – żelazo, magnez i cynk. Niestety, mają w sobie również coś, co może nam zaszkodzić.
Krewetki zawierają stosunkowo dużo cholesterolu, jednak jest on zlokalizowany głównie w głowie i ikrze, których raczej nie spożywamy. Jednak amatorzy krewetek borykający się z podwyższonym poziomem cholesterolu nie muszą rezygnować z ulubionych skorupiaków: wystarczy doprawić krewetki czosnkiem, cebulą i oliwą – składnikami, które mają działanie obniżające poziom cholesterolu.
Ze względu na niską kaloryczność krewetki cieszą się ogromną popularnością wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia, a wysoka zawartość białka sprawia, że uznanie znajdują również wśród kulturystów.
Niektórzy ludzie krewetki uważają za wykwintne, w związku z czym spożywają je sporadycznie, zazwyczaj przy okazji wizyty w restauracji. Tymczasem przyrządzenie ich w domu jest bardzo łatwe, ponadto nie ma najmniejszego problemu z dostępnością skorupiaków – kupimy je nie tylko w sklepie rybnym, ale również niemal we wszystkich marketach (mowa o produkcie mrożonym).
Prawdziwym rarytasem są krewetki świeże – pełnia sezonu trwa między początkiem sierpnia a końcem października. Głównymi eksporterami są Tajlandia, Japonia i Stany Zjednoczone. Skorupiaki docierają również do naszego kraju, jednak podczas zakupów warto być naprawdę ostrożnym.
Pierwszą cechą, która powinna przykuć naszą uwagę, jest zapach. – Większość z nas przy kupnie owoców morza kieruje się powonieniem. Jest to podstawowa zasada do określenia świeżości produktu. Jeżeli wyczuwamy zapach zbliżony do morza i wodorostów, możemy zdecydować się na wybór krewetek. Jeśli zaś odczuwamy nieprzyjemne powonienie, które drażni nasze nozdrza, zdecydowanie proponuję zrezygnować z zakupów.
Ponadto, należy upewnić się, że ich ciało jest złączone ze skorupką. O tym, że krewetki są stare lub zepsute, świadczą czarne przebarwienia. Po zakupie świeżych skorupiaków, możemy przechowywać je w lodówce przez dwa dni. Po tym czasie nie powinniśmy ich spożywać, bowiem mogą nam poważnie zaszkodzić.
Dziś zajmiemy się wędzeniem krewetek, do ich przygotowania potrzebujemy:
– 1/2 kg świeżych krewetek białych
– 40g soli na litr wody
Krewetki wypłukać pod bieżącą wodą. W litrze wody rozpuścić 40g soli, wymieszać. Przełożyć krewetki do zalewy, odstawić na 4-5 godzin lub na całą noc. Krewetki wyciągamy na sitko do odsączenia, najlepiej porozkładać je na siateczce – szybciej przeschną. Gdy krewetki będą w miarę suche, przenosimy je do wędzarni nagrzanej do temperatury 30-40 stopni. W takiej temperaturze wędzimy przez ok. 2 godziny. Ostatnie pół godziny temperaturę podnosimy od 60 do 70 stopni. Krewetki bardzo dobrze smakują na gorąco jak i na zimno.

Smacznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ