Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Dania mięsne Przystawka, przekąska

Pasztet domowy ze śliwką

Świąteczny, domowy pasztet wiejski, jaki piekły kiedyś nasze babcie, dziś w sklepie trudno już taki kupić. Traktuje się go przede wszystkim jako potrawę świąteczną. Pieczemy go zawsze z okazji świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy a także rodzinnych spotkań. Przyrządza się go zazwyczaj z 3 rodzajów mięsa (wieprzowiny, wołowiny oraz drobiu) z dodatkiem wątróbki, słoniny, warzyw, jajek i przypraw – 2 lub 3-krotnie zmielone, a formę oprócz natłuszczenia i obsypania bułką tartą obkładamy paseczkami świeżej słoniny. Ten pasztet został przygotowany wg mojego przepisu no i wyszedł świetnie. Pamiętajcie jedynie, że w miarę tłuste podgardle lub surowy boczek sprawią, że pasztet nie będzie kruszył się podczas krojenia.
SKŁADNIKI:
– 300g łopatki wieprzowej
– 700g wołowiny (pręga lub łata)
– 300g podgardla wieprzowego
– 300g wątróbki wieprzowej
– 2 czerstwe bułeczki
– 10g suszonych grzybów
– kilka śliwek wędzonych
– 2 cebule
– 5 jajek
– kilka ziarenek ziela, pieprzu, kilka listków laurowych
– gałka muszkatołowa, sól i pieprz do smaku
-2 marchewki,1 pietruszka, kawałek selera
Do garnka wkładamy mięso, podgardle, warzywa, dodajemy ziele angielskie, liście laurowe. Pod koniec dodajemy oczyszczoną wątróbkę – gotujemy jeszcze przez 15 minut.
Bułki namaczamy w mleku. Oddzielamy żółtka od białek i ubijamy pianę z białek. Cebulę obrać i pokroić w piórka. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebulę. Podsmażyć i odstawić do wystygnięcia.
Mięsa, odciśniętą bułkę, wątróbkę , odcedzone warzywa, grzyby oraz podsmażoną cebulę mielimy trzykrotnie w maszynce do mięsa (ostatnim razem na najmniejszych oczkach). Do masy dodajemy żółtka i dokładnie wyrabiamy – ma być gładka i lśniąca. Następnie dodajemy przyprawy – utartą gałkę muszkatołową, sól, pieprz oraz pianę z białek – delikatnie łączymy składniki.
Gotową połowę masy przekładamy do wysmarowanych tłuszczem i wyłożonych papierem do pieczenia foremek (innym sposobem jest obłożenie foremek boczkiem lub plastrami słoniny), układamy śliwki wędzone i wykładamy resztę masy, wierzch wygładzamy wywarem z gotowania mięsa – pieczemy ok. 90 minut w 160 stopniach. Pasztet zostawiamy do wystudzenia a następnie wyciągamy z formy.
Smacznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ