Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Dania mięsne Pora Na Posiłek

Schab pieczony nadziewany czosnkiem

Schab pieczony nadziewany czosnkiem.
Patrząc zimą przez okno, przychodzi mi ochota na wymyślanie nowych dań, pieczeni, deserów, których nie zawsze mam ochotę robić w piękne letnie dni. Pomyślałam, że trzeba przygotować coś pysznego i tym razem polecam schab pieczony nadziewany czosnkiem, nie taki tradycyjny ze śliwką, który nam się już przejadł.
Moja rodzinka złożyła zamówienie na schab w innym wydaniu. Ponieważ wszyscy lubimy czosnek i znamy jego dobroczynny wpływ na zdrowie, padło na schab właśnie z czosnkiem, ale nie nacierane czosnkiem, jak większość mięs a nim faszerujemy.
Schab wyszedł bardzo dobry w smaku, pachniał bardzo aromatycznie z lekką nutą czosnku.
A oto przepis:
– 1 kg. schabu
– 10g soli
– 4-5g peklosoli
– kilka ziaren ziela angielskiego
– 5 liście laurowe
– 1 płaska łyżeczka suszonego czosnku
– łyżeczka pieprzu czarnego
Aby schab zacząć piec należy go najpierw zapeklować, ja zawsze pekluję na sucho i jest to sprawdzona metoda. Peklowanie służy zakonserwowaniu mięsa – sprawia, iż ono „dojrzewa”, zyskuje swoisty aromat oraz ładny kolor i oczywiście nadaje mu smak. Rolą soli jest wyciągnięcie wody z mięsa, co powoduje ograniczenie rozwoju bakterii. Sól peklująca nadaje zaś mięsu ładny kolor. To ważny składnik – dlatego należy go używać w ściśle określonej ilości – ani mniej, ani więcej.
Mięsa nie myję (u mnie woda jest z chlorem), ale zawsze wycieram bardzo dokładnie ręcznikiem papierowym do sucha. Mieszam sól (pamiętajmy, aby nie była jodowana), z solą peklująca i pieprzem. Dokładnie nacieram schab ze wszystkich stron, obkładam liśćmi laurowymi, dorzucam kulki ziela, czosnek suszony i pakuję próżniowo, dokładnie wyciskając powietrze, gdyż powietrze jest jednym z głównych przyczyn psucia się żywności. Tak przygotowany schab wkładam do lodówki na około 10 dni.
Po tym czasie wyciągam schab z woreczka, usuwam listki i kulki oraz suchy czosnek (one już oddały swój aromat w czasie peklowania).
Mięso nacinam wzdłuż nożem na całej powierzchni przez środek – robimy taką kieszonkę na ząbki czosnku (może być więcej kieszonek, im więcej tym schab będzie bardziej aromatyczny). Obieram główki czosnku i wciskam ząbki w nacięcie przez całą długość. Teraz muszę szybko przesmażyć schab na mocno rozgrzanej patelni w celu zamknięcia porów, aby w czasie pieczenia nie uciekał nam sok ze schabu. Nagrzać piekarnik do 180 stopni, przełożyć nasz schab do naczynia żaroodpornego i pieczemy przez 45 minut do 1 godziny. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i wystudzić. Gotowy do spożycia.

Smacznego!

https://www.youtube.com/watch?v=bsnN2QeBBog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ