Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Dania mięsne Obiad Pora Na Posiłek

Kiełbasa Domowa

Przepis na pyszną domową wędzoną kiełbasę, którą od lat robimy zgodnie z przepisem dziadka, który wyrabiał ją zgodnie z przepisem jego dziadka. Przepis na tą kiełbasę domową jest w naszej rodzinie od pokoleń i mam nadzieję, że przetrwa dalej, a filmik pomoże również Wam.
Ważne aby zachować kolejność mieszania, dopasować ilość soli i przypraw.
ops… unikajcie drewna z korą w trakcie wędzenia, drewno lepiej okorować.
Kiełbasa jest pyszna, przygotowanie łatwe i przyjemne, bez słów do roboty…

Składniki:
0,5kg Szynka siekana
0,7kg szynka do zmielenia
1kg wołowina
1kg boczek
1kg podgardle
70g sól
1 główka czosnku
1 łyżeczka cukru

5g Pieprz czarny mielony
5g Pieprz ziarnisty gotowany

1 szklanka wody
Jelita wieprzowe

0,5kg. szynki siekamy nożem na grubsze kawałki, resztę szynki mielimy maszynką do mięsa na oczkach 10mm. Zmieniamy oczka na 8mm i mielimy podgardle i boczek , każde do osobnego pojemnika. Wołowinę mielimy na oczkach 4,5mm. Do pojemnika miksera wkładamy szynkę siekaną i szynkę mieloną, chwilę miksujemy na średnich obrotach. Dodajemy wołowinę, wsypujemy sól, przyprawy, czosnek przeciśnięty na prasce, miksujemy. W trakcie miksowania dodajemy zmielony boczek. Gdy mięso będzie już ładnie połączone przekładamy do większej misy, dodajemy podgardle i szklankę wody z gotowanego pieprzu. Całość ręcznie wyrabiamy. Po wyrobieniu miskę przykrywamy folią spożywczą, wkładamy do lodówki na minimum 10 godzin.
Przygotowujemy jelita. Napełniamy jelita i nakładamy na kije. Kolejnym ważnym etapem jest suszenie i osadzanie w przewiewnym i chłodnym miejscu przez ok. 1-2 godz.
Tak przygotowaną kiełbasę wkładamy do nagrzanej wcześniej wędzarni.  Kiełbasę  suszymy przy otwartych drzwiach wędzarki przez ok 45 minut. Właściwe wędzenie następuje przy drzwiach zamkniętych przez 3-4 godziny w temperaturze 50-60 stopni. Po tym czasie podnosimy temperaturę do 70 stopni i jeszcze wędzimy przez godzinę.
Smacznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ