Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Deser Domowe wyroby Wegańskie

Sok marchwiowo – jabłkowy

Sok marchwiowo-jabłkowy to nieocenione źródło bardzo korzystnych składników odżywczych, które wzmacniają zdrowie i pomagają zachować młody wygląd.
Szklanka soku marchwiowego ma ok. 85 kcal. Warto go pić, jeśli zależy nam na zgrabnej figurze. Surowa marchew ma niski indeks glikemiczny, a sok z niej to smaczna, zdrowa i sycąca przekąska. Warzywo to stanowi świetne źródło błonnika, a ten również pomaga schudnąć – w ten sposób, że reguluje ruch robaczkowy jelit i rytm wypróżnień.
Kto nie przekonał się do soku z marchwi, powinien wiedzieć, że to bogactwo zdrowia. Taki napój zawiera witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), witaminę A, K, H, E, PP i K, a także żelazo, wapń, cynk, potas, miedź, fosfor, jod, magnez, kobalt , krzem. Marchew ma też w składzie białka, tłuszcze, celulozę, pektyny, flawonoidy i węglowodany. W ok. 90 proc. składa się z wody.
Sok marchwiowy warto pić o każdej porze roku, a jesienią i zimą, gdy nasz system odpornościowy jest osłabiony – szczególnie.
Jeżeli chodzi o jabłka i sok jabłkowy są niskokaloryczne, dlatego nie grozi nam tycie, z powodu ich częstego spożywania. Jabłka są bogate w błonnik, dlatego dobrze działają na metabolizm. Najwięcej błonnika jest jednak w skórce od jabłka. Sok jabłkowy zawiera: witaminę A, witaminę C, PP, witaminy z grupy B, a także fosfor, krzem, wapń. Warto więc łączyć marchew z jabłkiem.
Jedyną wadą takich soków jest tylko to, iż należy je robić zawsze na świeżo. Wprawdzie przechowywany w lodówce w szklanym naczyniu wytrzyma 24 h po przyrządzeniu, lecz warto pić od razu na świeżo. Ciężko jest też określić proporcje, bo ze względu na różne gatunki owoców czy warzyw, ich soczystość i słodkość, za każdym razem wyjdzie inny smak i gramatura. To też kwestia gustu i dobrania owoców. Ale zawsze będzie pyszny i z pewnością zdrowszy niż te ze sklepowych kartoników.
Składniki i przygotowanie:
– marchew ok. 1 kg
– jabłka 0,5kg (np. dojrzałe antonówki)
Marchew umyć i obrać. Jabłka umyć – ja nie obieram, wykrawam gniazda nasienne, odcinam ogonek. Marchew wraz z jabłkiem wyciskam przez sokowirówkę. Sok zlewam do szklanego naczynia, mieszam. gotowy do spożycia. Jeżeli mamy jabłka słodkie, możemy dodać ewentualnie kilka kropel soku z cytryny dla smaku.
Smacznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ