Fajerki i smak

Natura i Fajerki czyni smak wielki …..

Ciasta Deser Pora Na Posiłek

Japońskie Ciasto

Składniki:
130ml mleka
100g serka śmietankowego
100g masła
8 żółtek
60g mąki pszennej
60g mąki ziemniaczanej
13szt. białek jaj
2/3 szklanki cukru

Sernik japoński w swej delikatności jest niezwykły. Konsystencją przypomina puszysty biszkopt, a piecze i przygotowuje się go właściwie tak, jak suflet. Ze względu na neutralny, słodko-serowy smak, doskonale komponuje się ze wszystkimi rodzajami konfitur, a także owocowymi lub czekoladowymi sosami. Jednak my wybraliśmy najprostszą formę – oprószony odrobiną cukru pudru w towarzystwie mocnej kawy.
W dalszej części przedstawiamy dokładny opis na przygotowanie tego niezwykłego wypieku.

Głębszą blachę napełniamy wodą (na około 1cm), umieszczamy w piekarniku i rozgrzewamy piekarnik do 160 ° C.
W tym momencie przystępujemy do przygotowywania ciasta.
W małym garnku, na średnim ogniu ubijamy mleko, śmietanę i masło, do momentu aż całość uzyska gładką konsystencję. Następnie garnek zdjąć z ognia i ostudzić.
W misce ubijamy żółtka, a następnie powoli dodajemy ostudzoną kremową masę, mieszając delikatnie aż do równomiernego połączenia. Do powstałej masy dodajemy przesianą przez sito mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną.
W kolejnej misce ubijamy białka mikserem ręcznym, do momentu gdy będą tworzyły się ‘miękkie szczyty’ z białka podczas podnoszenia miksera.
Stopniowo dodajemy cukier, kontynuując ubijanie, kończymy w momencie gdy przy wyjmowaniu miksera będą tworzyły się ostro zakończone ‘szczyty’ z ubitego białka.
Powstałą masę z białek łączymy delikatnie, mniejszymi ilościami z wcześniej przygotowaną mieszanką żółtek, kremowej masy oraz mąk.
Spód tortownicy wykładamy pergaminem, boki również – wycinając pasek o wysokości około 10cm. Wlewamy ciasto do formy. Gdy wszystko zostało przelane potrząsany formą aby pozbyć się wszelkich dużych pęcherzyków powietrza.
Tak przygotowane ciasto umieszczamy w piekarniku, wstawiając do blachy wypełnionej wodą. Pieczemy przez 25 minut w temperaturze początkowej (160° C). Po upływie tego czasu zmniejszamy temperaturę do 140° C i pieczemy przez kolejne 55 minut aż ciasto wyrośnie do prawie podwójnej wysokości.
Wyjmujemy ciasto z piekarnika i ostrożnie odwracamy, zdejmując pergamin. Trzeba zachować ostrożność ponieważ ciasto będzie gorące.
Posypujemy wierzch ciasta cukrem pudrem (może być z dodatkiem cukru waniliowego).

Smacznego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ